O zadaniach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży mówi &14 Statutu KSM. Aktualnośc zadań określonych w statucie ukazuje, jak ważne oraz potrzebne jest funkcjonowanie Stowarzyszenia. Zasania Stowarzyszenia nie dotyczą wyłacznie sfery duchowej człowieka, czyli rozwoju życia wewnętrznego ale również organizowanie życia młodzieżowego, angażowanie sie młodych w życie społeczne oraz troski o odpowiedni poziom życia towarzyskiego młodzieży.

     Do głównych zadań KSM-u zgodnie & 14 Statutu KSM, należy:

1. Pomoc we wszechstronnym rozwoju młodego człowieka, zwłaszcza stwarzanie atmosfery mobilizującej do pracy nad sobą i do kształtowania osobowości katolika i Polaka;

2. Ubogacenie wiary: szerzenie wiedzy religijnej, prawd wiary, zasad moralnych, rozwijanie praktyk religijnych w życiu osobistym i wspólnotowym, zwłaszcza pełnego uczestniczenia we Mszy Św.;

3. Szerzenie nauki społecznej Kościoła oraz wprowadzanie jej w życie; zapoznawanie się na bieżąco z dokumentami Kościoła powszechnego i lokalnego, szczególnie dotyczącymi młodzieży;

4. Organizowanie życia młodzieżowego, możliwie różnych jego dziedzin;

5. Troska o rozwój wiedzy ogólnej, specjalistycznej i kwalifikacji zawodowych;

6. Zapoznawanie się z dorobkiem kultury narodowej i twórcze angażowanie się w rozwój życia kulturalnego, a także dbałość o kulturę osobistą (kulturę bycia, zachowań, życia na co dzień), troska o czystość i piękno otoczenia oraz poszanowanie środowiska naturalnego.

7. Dbanie o rozwój fizyczny (kultura fizyczna, sport, turystyka, kajakarstwo).

8. Organizowanie i troska o odpowiedni poziom życia towarzyskiego, rozrywki, wartościowe wykorzystanie wolnego czasu, ubogacającego wypoczynku, ze szczególnym propagowaniem trzeźwości.

9. Angażowanie w życie rodzinne i przygotowanie do założenia własnej rodziny.

10. Angażowanie w życie Kościoła i Jego misję zwłaszcza apostolską.

11. Angażowanie w życie społeczne: podejmowanie funkcji publicznych, dostrzeganie problemów i zagrożeń społecznych (alkoholizm, nikotynizm, narkomania), uwrażliwianie na potrzeby bliźnich, podejmowanie pracy charytatywnej.

12. Wprowadzanie w życie gospodarcze: wychowanie do uczciwej pracy i odpowiedzialności za jej wykonanie, do sumienności, przedsiębiorczości a także gotowości niesienia pomocy młodzieży bezrobotnej.

13. Wychowanie do miłości Ojczyzny, troski o Naród i Państwo.

14. Otwieranie na kontakty ze światem, zwłaszcza organizacjami i ruchami młodzieżowymi krajowymi i zagranicznymi, które prowadzą działalność zgodną z doktryną Kościoła.

15. Troska o swoich członków i służenie im pomocą w przypadkach losowych.